Kolejna nowość od PayTel. Tym razem skorzystają z niej parafie i wierni.
Dla większości użytkowników terminale płatnicze kojarzone są ze sklepami i punktami usługowymi. Mało kto spodziewałby się, że będzie można je napotkać np. w kościołach. Wierni w Polsce nie tylko chętnie korzystają z takich rozwiązań – w wielu przypadkach sami pytają o taką możliwość. Mowa tu o wspólnocie zgromadzonej wokół ponad 10 tysięcy parafii w Polsce.
Przykładem miejsca, gdzie wierni sami „upomnieli się” o możliwość płatności bezgotówkowych jest parafia rzymskokatolicka p.w. Św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie, w województwie wielkopolskim. Jej proboszczem jest ks. Sławomir Jessa, który równocześnie pełni rolę dziekana dekanatu goślińskiego.
Na skorzystanie z takiej oferty zdecydowaliśmy się mniej więcej rok temu, kiedy zaczynała się epidemia koronawirusa. W dużej mierze była to odpowiedź na pytania parafian, z których zdecydowana większość preferuje płatność kartą lub telefonem. Jest to też na pewno wygodne rozwiązanie, bo znika między innymi konieczność wizyty w banku czy bankomacie i wyciągania gotówki
ksiądz Sławomir.
Obecnie w parafii w Murowanej Goślinie funkcjonują dwa terminale płatnicze. Jeden jest dostępny dla wiernych na plebanii, drugi z kolei w sklepiku parafialnym.
Bezgotówkowo można zapłacić za produkty dostępne w sklepiku oraz za wszystkie posługi świadczone przez parafię. Dodatkowo wierni mogą złożyć dobrowolną ofiarę w kwocie, jaką uznają za stosowną. Co ważne, za pośrednictwem terminala nie przyjmujemy ofiar składanych podczas mszy świętych
zaznacza proboszcz goślińskiej parafii.
Ks. Sławomir Jessa poza funkcją pełnioną w Murowanej Goślinie jest również dziekanem dekanatu goślińskiego, dzięki czemu jest w bieżącym kontakcie z pozostałymi proboszczami. Jak mówi, kilku duchownych już teraz wykazało zainteresowanie i chęć wprowadzenia takiej usługi w swoich wspólnotach.
Obecnie spotykamy się rzadko. Jednak kiedy była taka możliwość, mówiłem, że nasza parafia korzysta z takiego rozwiązania. Dzięki temu nasi wierni mogą w szybki i prosty sposób złożyć dar pieniężny. Pamiętam, że już wtedy docierały do mnie z innych parafii informacje, że rozważą taką ofertę również u siebie
mówi ks. Sławomir.
PayTel wraz z partnerami realizuje także ofertę dla kościołów w postaci ofiaromatów, czyli samoobsługowych kiosków z wbudowanymi terminalami płatniczymi do przekazywania datków w formie bezgotówkowej. Taka forma jest bardziej bezpieczna poprzez wyeliminowanie obrotu banknotami i monetami, co w czasach pandemii ma kluczowe znaczenie. Ponadto jest szybka, można takiej płatności dokonać przez całą dobę i jednocześnie bez ograniczeń kwotowych – darczyńca sam decyduje, jaką kwotę chciałby ofiarować na rzecz parafii. Podmioty, które byłyby zainteresowane zainstalowaniem ofiaromatów w swoich placówkach, zapraszamy do kontaktu:
Kamil Ryś, specjalista ds. Wsparcia Sprzedaży w PayTel S.A.
- e-mail: kamil.rys@paytel.pl,
- tel. 517 359 474.
Z badań dotyczących preferencji płatniczych Polaków wynika, że coraz chętniej rezygnują z gotówki, jednocześnie przekonując się do zalet płatności bezgotówkowych. Z danych udostępnianych przez Narodowy Bank Polski wynika, że w ciągu ostatnich 15 lat liczba kart płatniczych posiadanych przez społeczeństwo wzrosła 2,5 krotnie.